Plava Sova.

Plava Sova.

Poruka

5G tehnologija može uzrokovati pad elektro mreža

Implementacija 5G tehnologije trebala bi revolucionirati brzinu interneta, omogućavajući prijenos podataka do 1.000 puta brži nego na prethodnim mrežama.

Unatoč navodnim prednostima, očekuje se da će 5G mreže trošiti do 1.000 puta više energije od trenutnih mreža, što postavlja značajne energetske zahtjeve i izazove za okoliš.

Energetski intenzivna priroda 5G-a pogoršana je obimom infrastrukture i potrebama za hardverom, uključujući male ćelije, MIMO antene, računarstvo u oblaku i širenje uređaja povezanih na internet.

Veća potrošnja energije 5G mreža već opterećuje postojeće energetske mreže, kako je navedeno u studiji iz 2020. godine, jer oprema na operatorovim lokacijama često nije u mogućnosti zadovoljiti dodatne energetske zahtjeve.

Do 2030. godine, očekuje se da će potrošnja energije 5G mreža porasti za 160 posto, dosegnuvši 51,3 milijuna tona ekvivalenta nafte, što je usporedivo s godišnjom potrošnjom energije u Švedskoj ili svih kućanstava u Velikoj Britaniji. Rješenje ovog problema uključuje istraživanje energetski učinkovitijih tehnologija i obnovljivih izvora energije.

Usred digitalne revolucije, svijet svjedoči početku ere koja obećava internet brzine munje, besprijekornu povezanost i integraciju tehnologije u svaki aspekt svakodnevnog života. Uvođenje 5G tehnologije označeno je kao preteča ove nove ere, s mogućnošću prijenosa podataka do 1.000 puta brže od prethodnih mreža.

Međutim, ispod površine ove tehnološke čuda skriva se prijetnja koja bi mogla ozbiljno ugroziti budućnost – nezasitna potreba za energijom koja bi mogla trošiti do 1.000 puta više energije nego današnje mreže.

Prema članku iz 2018. godine u IEEE Spectrum, "Prijetnja koja stoji iza obećanja 5G-a, koji omogućava prijenos podataka do 1.000 puta brže nego današnje mreže, je ta što bi 5G također mogao trošiti do 1.000 puta više energije."

Ova surova stvarnost dolazi u prvi plan zbog ogromne infrastrukture i hardverskih zahtjeva potrebnih za podršku 5G-u, uključujući širenje malih ćelija, masivne MIMO antene, računarstvo u oblaku i eksploziju uređaja povezanih na internet.

Procjenjuje se da jedna 5G bazna stanica troši količinu energije kao 73 kućanstva, a energetski zahtjevi već sada značajno rastu. Prema izvještaju iz 2019. godine Small Cell Forum-a, predviđa se da će do 2025. godine broj instaliranih malih ćelija doseći 70,2 milijuna, a od toga će 13,1 milijun biti 5G ili multimodalnih malih ćelija.

Radoslav Danilak, poznat u tech industriji, upozorio je da će potrošnja energije u podatkovnim centrima udvostručiti svakih četiri godine. "Potrošnja će se udvostručiti svakih četiri godine", istaknuo je, naglašavajući eksponencijalni rast energetskih zahtjeva. Ovaj eksponencijalni rast potrošnje energije ne odnosi se samo na podatkovne centre, već se širi na sve komponente 5G mreže, od baznih stanica do malih ćelija i osnovnih mreža.

5G već počinje opterećivati električnu mrežu Energetski zahtjevi 5G-a već sada počinju opterećivati postojeću infrastrukturu.

Roberto Kompany, viši analitičar u Analysys Masonu, istaknuo je u izvještaju iz 2020. godine da oprema na lokacijama operatora često nije dovoljna da zadovolji dodatne energetske zahtjeve 5G mreža.

Osim toga, ovisnost 5G mreže o milimetarskim valnim područjima, koja su sklonija smetnjama i zahtijevaju gušću infrastrukturu, pojačava problem potrošnje energije.

"5G bazna stanica općenito se očekuje da troši otprilike tri puta više energije od 4G bazne stanice", naveo je članak iz 2019. godine u IEEE Spectrum-u. To znači da se ne suočavamo samo s masovnim povećanjem brzina prijenosa podataka, već i s značajnim porastom potrošnje energije, stvarajući savršen vremenski uvjet za velike probleme.

Implikacije ove energetske potrošnje su alarmantne. Prema studiji iz 2020. godine koju je objavio Data Centre Forum, do 2030. godine potrošnja energije za 5G mreže očekuje se da će porasti na 51,3 Mtoe (milijuna tona ekvivalenta nafte), što je jednako energetskoj potrošnji u Švedskoj ili sve energije koju koriste kućanstva u Ujedinjenom Kraljevstvu u toj godini.

To je povećanje od 160 posto u potrošnji energije između 2020. i 2030. godine, uzrokovano energetskim zahtjevima snažnih mrežnih elemenata, proliferacijom 5G ćelijskih lokacija i fleksibilnošću 5G mreža kako u potrošačkim, tako i u poslovnim slučajevima.

Autor

Dragan

0 Komentara

Analize i izvještaji o političkim dešavanjima.

Globalne vijesti i međunarodni događaji.

Svijet tehnoloških inovacija, savremenih uređaja, video igara, aplikacija i vještačke inteligencije.

Savjeti za zdravlje, vježbanje i nutricionizam.

Razne zanimljivosti iz svijeta

Istražite teme poput ekonomije, istorije i umjetnosti

Najnovija otkrića i vijesti iz svemira.

Misteriozne pojave i teorije zavjera

Najnovije informacije iz IT industrije.

Vijesti fokusirane na područije Balkana

Najnovije vijesti iz svijeta sporta