Plava Sova.

Plava Sova.

Poruka

Cenzura na društvenim mrežama u EU zbog novih pravila

Evropska unija uskoro uvodi nova pravila protiv takozvane dezinformacije prema Zakonu o digitalnim uslugama (DSA), što će značiti veću cenzuru sadržaja na društvenim mrežama.

Evropski parlament usvojio je DSA u novembru 2022. godine, a zakon je u potpunosti stupio na snagu u februaru 2024. godine, s ciljem stvaranja "sigurnijeg i odgovornijeg online okruženja" u kojem će biti zaštićena "osnovna prava korisnika".

Na sajtu Evropske komisije, najvišeg izvršnog organa EU, navodi se da "DSA važi za sve digitalne usluge koje povezuju potrošače sa robama, uslugama ili sadržajem" i uvodi obaveze za online platforme da smanje štetu, ublaže rizike i obezbede snažnu zaštitu prava korisnika, sve pod novim okvirom za transparentnost i odgovornost.

Ono što je u početku bio "dobrovoljni kodeks prakse" EU u vezi sa "dezinformacijama" sada će postati obavezni kodeks ponašanja za tehnološke kompanije, ali i za korisnike tih platformi. Trenutno je "dobrovoljni" kodeks potpisalo 44 tehnološke kompanije, a očekuje se da će postati obavezan do januara 2025. godine. Ovaj zakon primeniće se na Velike Online Platforme (VLOP), koje imaju najmanje 45 miliona aktivnih korisnika mesečno u EU.

Stručnjaci tvrde da je EU prenela odgovornost za rešavanje "nelegalnog sadržaja i nelegalnih proizvoda online", kao i "zaštitu maloljetnika" na društvene mreže i tehnološke kompanije. Ove platforme sada moraju "obezbediti korisnicima više izbora i bolju informaciju."

Od kada je DSA postao zakon, online platforme i pretraživači moraju sprovesti procene rizika u vezi sa dezinformacijama i otkriti mere koje preduzimaju kako bi ublažili identifikovane rizike. Međutim, kada kodeks postane obavezan, uvodiće se dodatne obaveze, kao što su demonetizacija širenja dezinformacija, jačanje "provjera činjenica" i obavezna saradnja sa civilnim društvom i organizacijama za provjeru činjenica, posebno tokom izbora.

Kritičari tehnologije napominju da to znači da neće samo "provjeravanje činjenica" biti rasprostranjeno po EU, već će se takođe zahtevati da VLOP finansiraju ove organizacije. To će biti primenjeno iako su mnoge od najistaknutijih organizacija za "provjeru činjenica" često optužene za cenzuru umesto da proveravaju tačnost sadržaja na nepristrasan način.

"Na potpisnicima je da odluče koje obaveze potpisuju i njihova je odgovornost da obezbede efikasnost sprovođenja tih obaveza", rekla je EU.

Autor

Dragan

0 Komentara

Analize i izvještaji o političkim dešavanjima.

Globalne vijesti i međunarodni događaji.

Svijet tehnoloških inovacija, savremenih uređaja, video igara, aplikacija i vještačke inteligencije.

Savjeti za zdravlje, vježbanje i nutricionizam.

Razne zanimljivosti iz svijeta

Istražite teme poput ekonomije, istorije i umjetnosti

Najnovija otkrića i vijesti iz svemira.

Misteriozne pojave i teorije zavjera

Najnovije informacije iz IT industrije.

Vijesti fokusirane na područije Balkana

Najnovije vijesti iz svijeta sporta