Zdravlje i Um
Istraživanje povezuje zračenje mobitela s tumorom na mozgu
Sve više recenziranih studija dokazuje povezanost zračenja mobilnih telefona s rakom mozga, što proturječi nedavnoj studiji pod vodstvom Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), koja je tvrdila da nema dokaza o toj povezanosti.
Južnokorejski istraživači, koji su analizirali 24 studije i objavili izvještaj u časopisu Environmental Health, otkrili su povećane rizike za maligne tumore mozga, meningiom i gliom na strani glave na kojoj se drži mobilni telefon. Takođe su otkrili da dugotrajno i intenzivno korištenje mobitela povećava rizik od glioma.
Ova južnokorejska studija pridružila se sedam meta-analiza objavljenih od 2016. godine koje povezuju zračenje mobitela s većim rizikom od raka mozga, napisao je dr. Džoel Moskovic na svojoj stranici.
Moskovic, koji vodi Centar za porodično i zajedničko zdravlje na Univerzitetu Kalifornije u Berkliju, bavi se istraživanjem o bežičnoj tehnologiji i javnom zdravlju od 2009. godine.
"Ovih sedam recenziranih meta-analitičkih studija proturječi zaključcima nedavne WHO sistematske recenzije", rekao je Moskovic, dodajući da postoje dokazi da je WHO angažirao istraživače s pristranošću u korist industrije za ovu analizu.
Dr. Lenart Hardel, vodeći naučnik koji je otkrio povezanost između korištenja mobitela i glioma, složio se s Moskovicem. U intervjuu za The Defender izjavio je da je "zapanjujuće" da su južnokorejski istraživači došli do zaključka koji direktno proturječi nalazima autora WHO studije.
"Autori WHO studije trebali bi odgovarati za svoje lažno ponašanje koje ugrožava zdravlje ljudi i okoliš. Njihov nedostatak etičkih principa u nauci daje 'zeleno svjetlo' širenju ove tehnologije – a dezinformisana javnost je žrtva", rekao je Hardel, onkolog i epidemiolog iz Fondacije za istraživanje okoline i raka, koji je autor više od 350 radova, od kojih se skoro 60 bavi bežičnim zračenjem.
WHO tvrdi da nema povezanosti između korištenja mobitela i raka mozga
Pregled istraživanja, koji je naručio WHO i nedavno objavio u časopisu Environment International, uključivao je analizu 63 studije sprovedene između 1994. i 2022. godine, s učesnicima iz 22 zemlje. Istraživački tim se sastojao od 11 istraživača iz devet zemalja.
Istraživači su proučavali efekte radiofrekvencija iz mobilnih telefona, baznih stanica, predajnika i profesionalne izloženosti. Fokusirali su se na tumore mozga kod odraslih i djece, uključujući rak hipofize i žlijezda slinovnica. Takođe je procijenjen rizik od leukemije.
Istraživači su izvijestili da, uprkos velikom porastu korištenja bežične tehnologije u protekla dva desetljeća, nije zabilježen odgovarajući porast slučajeva raka mozga. Dodali su da procjena rizika uključuje osobe koje često dugo telefoniraju i one koje mobilne uređaje koriste više od deset godina.
Studija iz Južne Koreje objavljena je nakon nedavnih zdravstvenih podataka iz Danske koji pokazuju povećanje tumora centralnog nervnog sistema i tumora mozga.
"Danska je poznata po izvrsnom praćenju slučajeva raka, i zabrinjavajuće je kad njihovi podaci pokazuju jasan porast," izjavila je Mona Nilson, suosnivač i direktor Švedske fondacije za zaštitu od zračenja.
Danski registar za rak 30. septembra objavio je izvještaj o broju novijih slučajeva raka u Danskoj.
0 Komentara