Svjetske Vijesti
Amerika aktivira svemirsku vojnu jedinicu
Sjedinjene Američke Države planiraju da transformišu Svemirsku vojsku u "kombatantnu granu vojske" kako bi odgovorile na rastuće prijetnje od protivnika poput Rusije, Kine i Irana. Osnovana 2019. godine od strane bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, Svemirska vojska je provela posljednjih pet godina u fazi "osnivanja", fokusirajući se na organizacioni razvoj i infrastrukturu.
Kako svemir postaje sve više naoružan, lideri Svemirske vojske naglašavaju potrebu za većom spremnošću za potencijalne sukobe izvan Zemlje. (Povezano: Svemirska vojska SAD-a: Kina i Rusija skrivaju prijetnje koje predstavljaju njihovi sateliti.)
Tokom posjete Ujedinjenom Kraljevstvu, general-potpukovnik David N. Miller je istaknuo prelazak sa faze osnivanja na operativne sposobnosti.
Govoreći u ambasadi SAD-a u Londonu, Miller je rekao: "Prelazimo iz faze osnivanja u razvoj Svemirske vojske u kombatantnu vojnu službu. Uključivanje svemira kao operativnog domena za ratovanje postaje sve očiglednije. Da bismo konkurisali, odvratili prijetnje i prevladali u današnjem okruženju, moramo usvojiti pristupe slične onima u tradicionalnim vojnim domenima."
Glavni narednik Caleb M. Lloyd je istakao promjenjivu prirodu svemirskog domena. "Prepoznajemo i raspravljamo o svemiru kao ratnom domenu. Naš fokus je na razvoju našeg osoblja kako bismo se suočili s ovim novim izazovima," rekao je Lloyd.
Nedavni razvoj uključuje optužbu SAD-a protiv Rusije za raspoređivanje protisvemirske oružane platforme sposobne za napad na satelite u niskoj Zemljinoj orbiti u maju. Ovaj incident naglašava hitnost za Svemirsku vojsku da unaprijedi svoje sposobnosti i spremnost.
SAD potpisuje sporazum s U.K. i Australijom za razvoj DARC-a
Svemirska vojska, prva nova grana vojske SAD-a od Prvog svjetskog rata, također nastoji ojačati svoje partnerstvo s Ujedinjenim Kraljevstvom kroz Vojnu strategijsku reviziju Vlade. Ova revizija bi trebala pružiti prilike za povećanu suradnju i podršku.
Pored posjete U.K., delegacija Svemirske vojske je uključena u izgradnju nove baze za napredni radar u dubokom svemiru (DARC) u kasarni Cawdor u Walesu, koja će se razvijati u narednim godinama.
Prošlog decembra, Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i Australija su potpisali sporazum o razvoju DARC-a, naprednog radarskog sistema dizajniranog za praćenje aktivnosti u geostacionarnoj orbiti, koja je oko 22.236 milja iznad Zemlje. Ova orbita omogućava satelitima da ostanu fiksirani nad određenom oblasti sinhronizovanjem njihove orbitalne periode s rotacijom Zemlje.
DARC će pružati 24-satni, radarski nadzor u svim vremenskim uslovima globalno za tri zemlje uključene u AUKUS sigurnosno partnerstvo. Inicijativa ima za cilj poboljšanje svemirske svesti identifikacijom i praćenjem objekata u orbiti i rješavanjem novih prijetnji. Prema izjavi Ministarstva odbrane SAD-a, sporazum je namijenjen "ubrzavanju sposobnosti koje pružaju trilateralnim partnerima naprednu tehnologiju za otkrivanje prijetnji u svemiru."
General Chance Saltzman, glavni operativac svemira SAD-a, naglasio je važnost razvoja svemirske svesti kako bi se osigurale sigurne operacije. "Kako se svemirski domen brzo razvija, moramo preduzeti namjerne korake kako bismo održali našu kolektivnu sposobnost za sigurno djelovanje," izjavio je.
U 2021. godini, Svemirska vojska je uspješno testirala tehnologiju demonstratora za DARC u White Sands Missile Range-u, Novi Meksiko. Northrop Grumman je dobio ugovor u vrijednosti od 341 milion dolara 2022. godine za razvoj sistema. Prva DARC lokacija planirana je za zapadnu Australiju, koja bi trebala biti operativna do 2026. godine, dok se očekuje da će sve tri lokacije biti online do 2030. godine, s ukupnim troškom od 1 milijarde dolara.
Australijski general-potpukovnik John Frewen je napomenuo da će se DARC lokacija u Australiji integrisati s drugim lokacijama u SAD-u i U.K., pružajući globalno otkrivanje i posmatranje satelita i odvraćajući akcije protiv australijskih interesa. Odabir lokacije je strateški važan usljed rastućih vojnih tenzija u regionu Indo-Pacifik, posebno u vezi s rastućom vojnom prisutnošću Kine.
Kina upravlja otprilike polovicom svjetskih satelita za obavještajne, nadzorne i izviđačke (ISR) svrhe, koji se koriste za praćenje snaga SAD-a i saveznika. Nedavne poboljšanja u kineskim svemirskim ISR sposobnostima uključuju napredne digitalne kamere i svemirski radar.
0 Komentara