Svjetske Vijesti
Volkswagen zatvara fabrike u Njemačkoj
Jedan od najikoničnijih automobilskih brendova na svijetu nalazi se u nesigurnom položaju dok globalna ekonomija klizi na ivici.
Volkswagen, kako se navodi, možda će morati zatvoriti nekoliko svojih proizvodnih pogona u Njemačkoj zbog opadajuće dobiti. Potrošači u Kini i drugim velikim tržištima jednostavno više ne kupuju automobile kao prije, pa Volkswagen možda neće imati izbora osim da smanji svoje operacije.
Ove vijesti dolaze dok je Njemačka izvijestila o blagom opadanju rasta u drugom kvartalu. To ukazuje na nadolazeću recesiju ili još gore, dok Volkswagen pokušava da prevaziđe svoje probleme ulažući u Meksiko i Amerike.
Budućnost proizvodnje za Volkswagen, njemačku kompaniju, čini se da će biti preko Atlantika.
"VW razmatra bez presedana zatvaranje fabrika u Njemačkoj u pokušaju da sprovede dublje smanjenje, što predstavlja još jedan udarac vladi kancelara Olafa Scholza," izvještaji sugeriraju.
Izvršni direktor Volkswagena Oliver Blume komentarisao je da je ekonomsko okruženje u Njemačkoj postalo "još teže" jer "novi igrači ulaze u Europu."
"Njemačka kao poslovna lokacija zaostaje u pogledu konkurentnosti," dodao je Blume. "Svako zatvaranje bi označilo prva zatvaranja u Njemačkoj tokom 87-godišnje istorije kompanije, što bi postavilo VW u sukob sa moćnim sindikatima."
VW u minusu
Sindikalni radnici Volkswagena predstavljeni su od strane vijeća čija predsjednica je također komentarisala da stvari izgledaju zaista loše za kompaniju. Pokušaji da se uvedu programi uštede troškova nisu uspjeli, a rezultati su iznosili nekoliko milijardi eura.
"Zbog toga upravni odbor sada preispituje njemačke pogone, kolektivne ugovore VW-a i program sigurnosti posla koji traje do kraja 2029. godine," rekla je predsjednica Daniela Cavallo, koja je najnovije planove kompanije opisala kao "napad na naše zaposlenje, radna mjesta i kolektivne ugovore."
U drugom kvartalu ove godine, VW-ove isporuke u Kinu su opale za 20 posto. Vozila na benzinski pogon generalno nisu se prodavala tako dobro u drugom kvartalu.
"Ne očekujemo laganu godinu," rekao je glasnogovornik kompanije za medije.
Još jedna situacija koja trenutno potresa Njemačku je politika. Po prvi put od 1945. godine, far-right stranka, u ovom slučaju Populistička alternativa za Njemačku (AfD), osvojila je državne izbore.
"Rastući populizam je pokrenut od strane nacionalne vlade koju vode slabi liberali koji su nadgledali ekonomiju s visokom inflacijom, katastrofalnom imigracijom i rastućom skepsom prema vojnoj pomoći Ukrajini," izvijestio je jedan medij.
"Ovo su sve novi pritisci za vladu kancelara Olafa Scholza."
Vijesti o nevoljama Volkswagena dovele su do drastičnog pada cijene akcija kompanije ispod nivoa koji je postignut tokom "pandemije" koronavirusa Wuhan (COVID-19). Posljednji put kada je cijena akcija VW-a bila tako niska bila je 2011. godine.
Možda nije bila najbolja ideja za Zapad da sabotira njemačke Nord Stream plinovode preko kojih je ekonomski motor Evrope mogao kupovati jeftin prirodni gas iz Rusije. Jedina stvar koja ostaje je da se ostatak industrijalizovane ekonomije sruši, šaljući Evropu, i na kraju Zapad, u smrtni spiral.
"Jeftina energija je bila lijepa dok je trajala," napisao je komentator o tome kako bi ono što su SAD i NATO uradili moglo značiti kraj za industrijalizovanu Njemačku. "'Niko rival ne smije razviti' spoljna politika SAD-a se umiješala."
"Njemačka je vazal države SAD-a," napisao je drugi. "S druge strane, SAD je vazal Izraelu."
"Berlin mora da ukloni svoje političare bez mozga," sugerisao je neko drugi. "Onda će Njemačka ponovo imati konkurentnu industriju."
0 Komentara