Plava Sova.

Plava Sova.

Poruka

Sahara pod vodom: Kako kiša može obnoviti pustinju?

Preko Zoom Earth-a, satelitskog prenosa vremenske prognoze širom svijeta, zabilježena je nesvakidašnja pojava - Kiša u Sahari.

Početak ovog ekstremno rijetkog meteorološkog fenomena zabilježen je u srijedu, 4. septembra, a padavine su se nastavile i danas, donoseći vlagu u jedno od najsuših područja na svijetu.
Ova pojava privukla je pažnju meteorologa širom svijeta, kao i šire javnosti, jer kiša u Sahari nije samo rijetkost, već i jasan pokazatelj dinamičnih klimatskih promjena.

 

Sahara - jedna od najsuših regija

Sahara je najveća vruća pustinja na svijetu, smještena na sjeveru Afrike i prostire se na površini od oko 9,2 miliona kvadratnih kilometara. Zbog svog geografskog položaja i rotacije Zemlje, na Saharu sunčevi zraci padaju pod gotovo pravim uglom tokom većeg dijela godine, što u velikoj mjeri sprečava formiranje oblaka i kiše. Ovdje su padavine izuzetno rijetke, čak manje od 25 milimetara kiše na godišnjem nivou, a u nekim dijelovima, može potrajati i nekoliko godina bez padavina.
Kada velika količina kiša konačno padne u Sahari, kao što je slučaj sada, može doći do velikih promjena, oživljavanja vegetacije kao i stvaranje privremenih jezera i rijeka. Ako bi se padavine nastavile do daljnjeg, Sahara bi u ovom slučaju mogla oživjeti, postati znatno zelenija i vlažnija, sa većom količinom vegetacije i vodenih tijela, baš kao što je bila nekada.

 

Da! Sahara je nekada bila zelena!

Prije oko 10,000 godina, Sahara je bila potpuna suprotnost suvoj pustinji koju poznajemo danas. U to vrijeme, ovo prostrano područije nije bilo ni blizu suvoj i bezprizornoj pustinji, već zeleni raj prepun vegetacije. Klima je bila znatno vlažnija, sa mnogo rijeka, jezera i bogatim biljnim i životinjskim svijetom. Sahara je vrvila od života.
U ovom periodu, površina ove oblasti bila je prekrivena savanama i travnjacima, a voda je prolazila kroz mrežu riječnih tokova koji su hranili ovu zelenu i raskošnu oazu.

 

Trenutna pojava višednevne kiše u Sahari pruža jedinstvenu priliku o diskusiji o našoj klimi i ekosistemima koji se mogu dramatično promjeniti tokom vremena. Da li bi redovne padavine mogle dovesti do povratka Sahare u njen nekadašnji zeleni raj?


Možda će budućnost donijeti novo oživljavanje ovog ogromnog područja, možda čak i povratak nekadašnje vegetacije.
Iako mi nećemo svjedočiti razvitku vegetacije u Sahari, svakako možemo biti svjedoci kako se svijet mijenja pred našim očima. Ova fenomenalna pojava kiše u pustinji može poslužiti kao podsjetnik o tome koliko su klimatske promjene kompleksne i kako svaka takva promjena može imati dugoročne posljedice za životnu sredinu.

 

Autor

dreiran

0 Komentara

Analize i izvještaji o političkim dešavanjima.

Globalne vijesti i međunarodni događaji.

Svijet tehnoloških inovacija, savremenih uređaja, video igara, aplikacija i vještačke inteligencije.

Savjeti za zdravlje, vježbanje i nutricionizam.

Razne zanimljivosti iz svijeta

Istražite teme poput ekonomije, istorije i umjetnosti

Najnovija otkrića i vijesti iz svemira.

Misteriozne pojave i teorije zavjera

Najnovije informacije iz IT industrije.

Vijesti fokusirane na područije Balkana

Najnovije vijesti iz svijeta sporta