Plava Sova.

Plava Sova.

Poruka

Transhumanistička agenda napreduje: Čip prevodi misli u tekst

Kompanija Elona Muska, "Neuralink", postala je vijest širom svijeta zbog svog takozvanog "interfejsa između čovjeka i mašine". Musk je testirao čipove na majmunima, kao i na ljudima, a Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila je ljudske testove u maju 2023.

Ovi čipovi navodno pretvaraju moždane signale u električne impulse i obrnuto. Ipak, Musk se suočio s nekoliko prepreka u posljednje vrijeme.

Sada "Neuralink" ima i konkurenciju. Međunarodni tim predvođen Švicarskim saveznim institutom za tehnologiju u Lausanneu (ETHL) razvio je alternativni minijaturni interfejs između mozga i računara pod akronimom MiBMI, koji može precizno pretvarati misli u tekst. Prema istraživačima, koji su svoje rezultate predstavili u specijalističkoj studiji, ovaj mali uređaj bi mogao revolucionarno promijeniti komunikaciju za osobe s teškom paralizom. Čip, koji je veličine vrha prsta, također se može implantirati i kod zdravih osoba.

MiBMI čip tumači moždane signale generirane tokom vizualiziranog pisanja i u stvarnom vremenu ih prevodi u tekst na ekranu. Obradi signale sa do 512 kanala istovremeno, što omogućava prilično precizno bilježenje moždane aktivnosti. U testovima s osobom koja pati od tetraplegije, čip je uspješno prepoznao 90,8 posto vizualiziranih slova. Također, može razlikovati 31 različit simbol, uključujući komande poput "razmak" i "povratak".

Autori studije ističu izvanrednu efikasnost MiBMI čipa, koji koristi inovativnu metodu pod nazivom "distinktivni neuralni kodovi" (DNC), koja postiže visoku tačnost uz minimalnu potrošnju energije. Osim toga, čip se aktivira samo kada postoji relevantna neuralna aktivnost, što štedi energiju i poboljšava kvalitet signala. Trenutna brzina pisanja je 90 karaktera u minuti, što je značajno poboljšanje u odnosu na postojeće alate.

Tehnologija MiBMI bi uskoro mogla omogućiti potpuno implantabilne interfejse između mozga i računara, koji ne zahtijevaju vanjske uređaje i omogućuju bežičnu komunikaciju s drugim uređajima. Nažalost, još uvijek nije poznato ništa o dugoročnoj sigurnosti i stabilnosti ove tehnologije, niti o prilagodbi individualnim razlikama u moždanim signalima.

Autor

Dragan

0 Komentara

Analize i izvještaji o političkim dešavanjima.

Globalne vijesti i međunarodni događaji.

Svijet tehnoloških inovacija, savremenih uređaja, video igara, aplikacija i vještačke inteligencije.

Savjeti za zdravlje, vježbanje i nutricionizam.

Razne zanimljivosti iz svijeta

Istražite teme poput ekonomije, istorije i umjetnosti

Najnovija otkrića i vijesti iz svemira.

Misteriozne pojave i teorije zavjera

Najnovije informacije iz IT industrije.

Vijesti fokusirane na područije Balkana

Najnovije vijesti iz svijeta sporta