IT Vijesti
Meta priznaje: AI treniran na podacima Australijaca!
Meta Platforms, kompanija koja je vlasnik Facebooka i Instagrama, priznala je da je prikupljala javne podatke koje su australski odrasli objavili od 2007. godine kako bi obučila svoje modele vještačke inteligencije (AI).
Direktorica globalne privatnosti Meta, Melinda Claybaugh, dala je ovo priznanje tokom saslušanja australskog Senata, gdje su joj zakonodavci postavili pitanja o tome. Senatori su željeli saznati da li je ova velika tehnološka kompanija prikupljala podatke svih Australijanaca za svoje alate generativne AI.
Claybaugh je isprva odbacila tu tvrdnju u odgovoru na pitanje senatora Tonya Sheldona iz Australske laburističke stranke, rekavši mu: "Nismo to uradili." Međutim, senator David Shoebridge iz Australske zelene stranke brzo je izazvao ovu tvrdnju.
"Činjenica je da, osim ako niste svjesno postavili te objave na privatno od 2007. godine, Meta je odlučila da će prikupiti sve fotografije i sve tekstove iz svake javne objave na Instagramu ili Facebooku od 2007. godine, osim ako nije donesena svjesna odluka da se postave na privatno," rekao je Shoebridge. "To je stvarnost, zar ne?"
"Tačno," rekla je Claybaugh, dodajući da računi osoba mlađih od 18 godina nisu prikupljani. Međutim, nakon pitanja Sheldona o tome da li je kompanija prikupljala podatke prethodnih godina od korisnika koji su sada odrasli, ali su bili mlađi od 18 godina kada su otvorili svoje račune, nije bilo odgovora.
Prema riječima izvršne direktorice Meta, kompaniji je potrebno mnogo podataka kako bi pružila najsvestraniji i najmoćniji AI alat. Ovaj ogroman skup podataka također je bio potreban za pružanje sigurnijeg proizvoda s manje pristrasnosti.
Čak su i centri za privatnost i blogovi kompanije priznali da koriste javne objave i komentare sa Facebooka i Instagrama za obuku svoje generativne AI. Međutim, Meta je bila nejasna o tome kako se podaci koriste, kada je počela sa prikupljanjem i koliko daleko seže njihova kolekcija. Tehnološki div nije odgovorio na pitanja New York Times-a u junu o ovom pitanju, osim što je potvrdio da postavljanje objava na nešto drugo osim "javno" sprječava buduće prikupljanje.
Claybaugh: Nema opcije za isključenje za Australijance
Tokom saslušanja, Claybaugh je priznala da opcije za isključenje dostupne korisnicima u Evropskoj uniji i SAD-u nisu dostupne Australijancima. Dodala je da su australski korisnici imali mogućnost postaviti podatke na privatno.
U junu je Meta obavijestila korisnike u EU i SAD-u da će koristiti njihove podatke za obuku svojih generativnih AI proizvoda osim ako se ne isključe. Takve opcije isključenja, dodala je izvršna direktorica Meta, pružene su korisnicima u EU djelomično zbog pravne neizvjesnosti koja se odnosi na stroge zakone o privatnosti u tim zemljama.
"U Evropi postoji kontinuirano pravno pitanje oko toga kako se tumači postojeći zakon o privatnosti u vezi s obukom AI. Pauzirali smo lansiranje naših AI proizvoda u Evropi dok ne dođe do veće sigurnosti. Tako da ste u pravu, mi nudimo opciju za isključenje korisnicima u Evropi. Reći ću da je stalna rasprava u Evropi direktna posljedica postojećeg regulatornog okvira," rekla je Claybaugh zakonodavcima.
Otkrivanje Claybaugh uslijedilo je nakon što je Canberra obećala da će uvesti zabranu društvenih medija za djecu, zbog zabrinutosti o štetama koje ove platforme uzrokuju. Shoebridge je rekao da ako je vlada zabrinuta zbog online opasnosti s kojima se mladi suočavaju, rješavanje zakona o privatnosti treba biti ključni prioritet.
"Postoji razlog zašto je privatnost ljudi zaštićena u Evropi, a ne u Australiji. To je zato što su evropski zakonodavci donijeli stroge zakone o privatnosti," rekao je.
"Meta je danas jasno stavila do znanja da, da je Australija imala iste zakone, podaci Australijanaca bi takođe bili zaštićeni," dodao je. "Neuspjeh vlade da djeluje po pitanju privatnosti znači da kompanije poput Mete i dalje monetiziraju i iskorištavaju slike i videozapise djece na Facebooku."
0 Komentara