Plava Sova.

Plava Sova.

Poruka

Industrija lažnog mesa traži potpore zbog manjka kupaca

Industrija lažnog mesa sada traži javne subvencije kako bi se održala, budući da su kupci svojim novcem poručili "ne" mesu uzgojenom u laboratoriju.

Podaci koje je AgFunderNews naveo u izvještaju National Pulse-a otkrivaju da je industrija u ozbiljnoj krizi zbog opadanja finansijskih sredstava. Finansiranje sektora mesa uzgojenog u laboratoriju dostiglo je vrhunac od 989 miliona dolara 2021. godine, ali je palo na 807 miliona u 2022., te se prošle godine smanjilo za skoro 80 posto, na samo 177 miliona dolara.

"Stručnjaci iz industrije tvrde da im je potrebna značajna pomoć države da bi opstali, jer je u različitim sektorima agrotehnologije došlo do značajnog pada investicija od početka 2022. godine, a privatni kapital za [meso uzgojeno u laboratoriju] gotovo je nestao," ističe Pulse. "Pad finansiranja naveo je mnoge startape da smanje broj zaposlenih, konsoliduju operacije ili, u nekim slučajevima, potpuno prestanu s radom."

Robert Jones, potpredsjednik za globalne javne poslove holandskog startapa Mosa Meat, naglasio je ovaj problem na Samitu o hrani budućnosti krajem septembra. Rekao je učesnicima: "Bez masovnih javnih investicija, industrija neće moći preći 'dolinu smrti'."

Andrew Ive, osnivač i generalni partner u venture capital firmi Big Idea Ventures, ponovio je Jonesove stavove. Naglasio je da VC fondovi neće finansirati kapitalne troškove za velike komercijalne pogone za proizvodnju lažnog mesa.

"Mogla bi biti potrebna neka zemlja poput Nizozemske ili Ujedinjenih Arapskih Emirata," rekao je za AgFunderNews, ističući velike potrebe za kapitalom. "Možda Saudijska Arabija. Mogla bi biti… Japan."

Ive je dodao: "Meni ima smisla kombinacija uzgojenog i tradicionalnog mesa – slično kao što se etanol dodaje benzinu za automobile. Mislim da će se meso uzgojeno u laboratoriju plasirati na tržište kao mješavina, npr. 20 posto sadržaja mesa u knedlama u Kini biće uzgojeno meso, umjesto tradicionalnog mesa."

Potrošači kažu: Lažno meso je NE

Prema Pulse-u, ekonomska opravdanost mesa uzgojenog u laboratoriju "brzo se urušava." Takođe, i ekološke i zdravstvene prednosti ovog mesa su u opadanju.

Nedavne studije sugeriraju da lažno meso nije ni približno "zeleno" rješenje u poređenju s tradicionalnom stočarskom proizvodnjom. Jedan takav rad naučnika sa Univerziteta Kalifornija, Dejvis, pokazuje da uzgojeno meso proizvodi do 25 puta više ugljen-dioksida (CO2) kada bi se skaliralo na trenutne potrebe tržišta.

Prema studiji, ekološki utjecaj lažnog mesa "vjerovatno će biti višestruko veći od proizvodnje tradicionalne govedine." Povećane emisije CO2 bile bi potrebne za procese pročišćavanja koji opskrbljuju kulture ćelijama potrebnim hranjivim tvarima.

Pored ovoga, pojavile su se zabrinutosti da je lažno meso proizvod "besmrtnih ćelija" koje se vječno repliciraju – zapravo, slične ćelijama raka. U februarskom tekstu iz 2023. godine, koji je objavio Pulse, upozorava se na opasnosti konzumiranja takvih jestivih kancerogenih ćelija.

Autor

Dragan

0 Komentara

Analize i izvještaji o političkim dešavanjima.

Globalne vijesti i međunarodni događaji.

Svijet tehnoloških inovacija, savremenih uređaja, video igara, aplikacija i vještačke inteligencije.

Savjeti za zdravlje, vježbanje i nutricionizam.

Razne zanimljivosti iz svijeta

Istražite teme poput ekonomije, istorije i umjetnosti

Najnovija otkrića i vijesti iz svemira.

Misteriozne pojave i teorije zavjera

Najnovije informacije iz IT industrije.

Vijesti fokusirane na područije Balkana

Najnovije vijesti iz svijeta sporta