Svjetske Vijesti
Turska podnosi zahtjev za pridruživanje BRICS-u
Izvori su za Bloomberg News rekli da Ankara "nastoji povećati svoj globalni uticaj i uspostaviti nove veze izvan svojih tradicionalnih zapadnih saveznika." Prema njima, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan smatra da se "geopolitički centar gravitacije pomjera od razvijenih ekonomija." Stoga odluka Turske da se pridruži BRICS-u "odražava njene aspiracije da razvije odnose sa svim stranama u multipolarnom svijetu, dok istovremeno ispunjava svoje obaveze" kao ključni član Sjevernoatlantskog saveza (NATO).
"Turcija je podnijela prijavu za pridruživanje BRICS-u prije nekoliko mjeseci zbog frustracija zbog nedostatka napretka u njenom desetljećima dugom pokušaju pridruživanja Evropskoj uniji," nastavili su Bloomberg News, citirajući iste izvore. (Srodno: Turska signalizira želju za pridruživanjem BRICS-u i napuštanje snova o članstvu u EU.)
Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan napomenuo je početkom juna da BRICS predstavlja dobru alternativu EU. Kasnije tog mjeseca, Fidan je potvrdio da su razgovori između Turske i BRICS-a u toku.
"Različita i lijepa stvar u vezi sa BRICS-om u odnosu na EU je što uključuje sve civilizacije i rase," rekao je turski ministar vanjskih poslova. "Ako postane malo institucionalniji, proizvešće ozbiljne koristi."
BRICS se zove po pet osnovnih nacija koje čine grupu – Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika. Četiri nova člana – Iran, Egipat, Etiopija i Ujedinjeni Arapski Emirati – pridružili su se prvih pet na početku 2024. godine.
Druge zemlje poput Malezije, Tajlanda i Azerbejdžana takođe traže pridruživanje. Palestinski ambasador u Rusiji Abdel Hafeez Nofal rekao je 26. avgusta da Palestinska nacionalna vlast – koja upravlja Zapadnom obalom – takođe planira pridruživanje BRICS-u. Prema The Cradle, mogućnost prijema novih članova u BRICS mogla bi se raspraviti tokom samita u ruskom gradu Kazanju od 22. do 24. oktobra.
Turska takođe zainteresovana za pridruživanje drugim organizacijama
"Dok je Turska dugo bila član NATO-a, pregovori o članstvu u EU naišli su na nekoliko prepreka od kada su počeli 2005. godine," primijetio je The Cradle. Ankara je podnijela prijavu za pridruživanje Evropskoj ekonomskoj zajednici, prethodnici EU, 1987. godine.
Izvori koji su razgovarali s Bloomberg News takođe su napomenuli da je Turska pripadnost BRICS-u djelomično vođena sukobima sa članovima NATO-a. Za razliku od ostatka grupe koja je prekinula veze s Rusijom u korist Kijeva, Ankara je održala bliske veze s Moskvom nakon početka rata između Rusije i Ukrajine 2022. godine.
Zapad je zatim uveo brojne sankcije Rusiji zbog sukoba u Ukrajini. To je dovelo do toga da Moskva i druge BRICS zemlje započnu potragu za zajedničkom valutom, odbacujući američki dolar za trgovinu i zaobilazeći sankcije. Grupa je bila uspješna u ovom poduhvatu, s obzirom na to da su sankcije Zapada naišle na neuspjeh.
Fidan je takođe potvrdio da bi Turska mogla aplicirati za unaprijeđeno dijaloško partnerstvo s Asocijacijom država jugoistočne Azije. U međuvremenu, Erdogan je također pokazao interes za pridruživanje Šangajskoj organizaciji za saradnju (SCO) – prisustvujući njenom samitu u glavnom gradu Kazahstana, Astani, početkom jula.
"Ne moramo birati između EU i SCO-a kao što neki tvrde. Naprotiv, moramo razvijati odnose s obje ove i druge organizacije na osnovi win-win," rekao je turski lider.
"Turska može postati snažna, prosperitetna, prestižna i efikasna zemlja ako poboljša svoje odnose s Istokom i Zapadom istovremeno. Svaka metoda osim ove neće koristiti Turskoj, već će joj naškoditi."
0 Komentara