Zanimljivosti
Vrtlarstvo: Kako sakupljati sjeme za razmnožavanje?
Čuvanje sjemena znači da ćete uvijek imati sjemena svoje omiljene sorte. To je isplativo, posebno jer ne morate kupovati sjeme koje možete sami uzgajati. No, ako nemate prostora za dvogodišnje biljke poput kupusa, sačuvajte sjeme za godišnje povrće umjesto toga.
Čuvanje sjemena omogućava vam i da razmjenjujete sjeme s drugim vrtlarima. To učinite ako želite isprobati sadnju drugih usjeva za koje nemate sjemena.
Sačuvajte nasljedne sjemenke, ne hibride
Ako planirate čuvati sjeme, koristite sjemenke iz otvoreno oprašivanih umjesto hibridnih, koje obično možete pronaći u lokalnim prodavnicama vrtnog materijala. Otvoreno oprašivana biljka je ona koja "potomstvo" replicira "roditelje", što znači da možete svake godine ubrati isto povrće. Otvoreno oprašivane biljke mogu također biti "nasljedne", što se odnosi na biljke koje su prenesene kroz generacije, pri čemu je priroda zadržala samo najbolje osobine.
Međutim, moderni hibridi proizvedeni križanjem dvije ili više inbred sorti kako bi se dobile specifične karakteristike ne mogu se koristiti za čuvanje sjemena. To je zato što nova biljka može postati nepoznata kombinacija dobrih i loših osobina biljaka iz inicijalnog križa. Ovo može biti kockanje jer su većina biljaka uzgajanih iz modernih hibrida loše kvalitete.
Povrće koje treba čuvati
Neki usjevi su lakši za čuvanje od drugih. Ako ste novi u čuvanju sjemena, pokušajte s povrćem koje se samo oprašuje i ne zahtijeva posebnu obradu, poput graha, graška, paprike i paradajza.
Pravilno sušenje je ključno za čuvanje sjemena.
Slijedite korake u nastavku kako biste provjerili da li su vaša sjemena potpuno suha:
- Stisnite jedno sjeme kliještima ili ga pažljivo udarite čekićem.
- Ako je sjeme suho, lako će se slomiti.
- Ako se sjeme zdrobi ili se još uvijek osjeća mekano ili spužvasto na dodir, sjemenke trebaju više sušenja zrakom prije nego što budu spremne za skladištenje.
Kako prepoznati kada je sjeme zrelo
Iz perspektive biljke, zrelost se odnosi na trenutak kada su sjemenke upotrebljive, što ne znači uvijek kada je biljka najjestivija i može se ubrati za jelo.
Sjemenke dinje i muskmelona su zrele kada stabljika biljke postane smeđa i osuši se. Tada će se dinja lako odvojiti od stabljike.
Sjemenke krastavca su zrele kada krastavac potpuno postane žut, što znači da je prezreo za jelo. Uberite ga i čuvajte na sigurnom mjestu dodatnih 20 dana.
Grašak i grah su spremni kada se mahune na lozi osušene smeđe i skupljaju oko sjemena.
Sjemenke paprike su zrele kada su paprike u punoj boji. Ovisno o sorti, to znači da su paprike crvene, narančaste, žute, ljubičaste ili crne, a paprike počinju da se skupljaju.
Sjemenke ljetne tikve su zrele kada je tikva prošla jestivu tačku i kada ima tvrdu koru.
Sjemenke paradajza su zrele kada su plodovi čvrsti, ali nježni. Ako pritisnete paradajze, imat će određeni otpor, za razliku od tvrdog osjećaja zelenih. Kao i paprike, paradajz će takođe dostići svoju punu boju.
Sjemenke lubenice su zrele kada se pipak direktno nasuprot stabljici promijeni iz zelene u smeđu i osuši se.
Sjemenke zimskih tikava su zrele kada koža tikve postane tvrda.
Kako skladištiti sjeme
Kada su sjemenke potpuno suhe, pohranite ih u suhom, sigurnom kontejneru. Držite kontejner na hladnom, suhom mjestu.
Sjemenke moraju ostati suhe dok ne budete spremni za sadnju.
Koliko dugo sjeme ostaje upotrebljivo ovisi o vrsti sjemena i okruženju u kojem ga skladištite.
Možete produžiti upotrebljivost sjemena zamrzavanjem, što možete učiniti u zamrzivaču s nultom temperaturom. Pravilno sušene i zamrznute sjemenke mogu ostati upotrebljive 40 godina ili više.
Čuvanje sjemena nije teško, ali trebate naučiti kako to pravilno raditi. Alternativno, možete kupiti setove sjemena od pouzdanih prodavača.
0 Komentara