Plava Sova.

Plava Sova.

Poruka

Boja tartrazin privremeno čini kožu prozirnom!

Nova studija otkrila je da tartrazin, prehrambena boja poznata kao „FD&C Yellow 5“, može privremeno učiniti mišiće i kožu prozirnim. Ovaj neobičan fenomen mogao bi jednog dana igrati ključnu ulogu u medicinskoj dijagnostici i pomoći u otkrivanju različitih bolesti.

Primjenom ove boje na žive miševe, naučnici su uspjeli jasno vidjeti unutarnje organe poput krvnih žila, crijeva i jetre. Nakon ispiranja boje, koža bi se vraćala u normalno stanje. Iako još nije isprobano na ljudima, istraživači sa Stanford univerziteta vjeruju da bi, ukoliko metoda bude uspješna, mogla revolucionirati medicinsku dijagnostiku. (Slična studija je pokazala da tehnologija analize glasa može tačno detektovati tip 2 dijabetes putem govora.)

Guosong Hong, vodeći istraživač na projektu i docent na katedri za nauku o materijalima i inženjering na Stanfordu, objasnio je kako bi ova metoda jednog dana mogla omogućiti ljekarima da dijagnosticiraju unutarnje tumore bez potrebe za skupim i invazivnim biopsijama. Ova tehnika također bi mogla olakšati uzimanje krvi smanjujući bol tako što bi omogućila ljekarima da brzo i precizno pronađu vene.

Kada svjetlost pogodi kožu, obično se raspršuje, čineći kožu neprozirnom. To se događa zbog različitih komponenti tkiva, poput masnoća i vode, koje savijaju svjetlost na različite načine, fenomen poznat kao refraktivni indeks. To je isti razlog zašto olovka izgleda savijeno kada je uronjena u vodu.

Tartrazin mijenja način na koji svjetlost prolazi kroz kožu usklađujući te refraktivne indekse, posebno na određenim talasnim dužinama svjetlosti, što smanjuje raspršivanje i čini kožu prozirnom.

Glavni istraživač, Zihao Ou sa Stanfordovog Wu Tsai instituta za neuroznanost, zajedno sa svojim kolegama predložio je da određene vrste boja mogu učiniti ova tkiva prozirnijim apsorbirajući specifične talasne dužine svjetlosti. Boje djeluju tako što mijenjaju refraktivni indeks tkiva, omogućujući istraživačima da usklade indekse između različitih tipova tkiva i smanje raspršivanje svjetlosti.

U studiji objavljenoj u časopisu *Science*, istraživački tim pokazuje kako svježa pileća prsa postaju prozirna za crvenu svjetlost ubrzo nakon što su uronjena u otopinu koja sadrži tartrazin. Boja je djelovala smanjujući raspršivanje svjetlosti unutar tkiva, omogućujući svjetlosti da efikasnije prolazi kroz njega.

Primjenom ove metode na živim miševima, istraživači su uspjeli u stvarnom vremenu posmatrati funkcionisanje nekoliko unutrašnjih organa. Jasno su vidjeli crijeva, jetru, pa čak i srce kako kuca, i to bez potrebe za bilo kakvom posebnom opremom.

Prozirnost je također omogućila naučnicima da vide krvotok u mozgu i fine detalje mišićnih vlakana. Što je najvažnije, boja nije uzrokovala nikakve trajne promjene na koži, a efekat je nestao čim bi boja bila isprana vodom.

Otkriće predstavlja novi pristup medicinskom snimanju

Ovo otkriće se smatra prvim neinvazivnim načinom posmatranja unutrašnjih organa kod životinja. 

Mark Brongersma, koautor studije i profesor nauke o materijalima i inženjeringa te primijenjene fizike na Stanfordu, naglasio je kolaborativnu prirodu istraživanja koja je okupila stručnjake iz različitih oblasti kao što su nauka o materijalima, neuroznanost i fizika.

Iako je ovo istraživanje do sada testirano samo na miševima, mogućnosti za ljudsku medicinu su izuzetno uzbudljive. Ako bi se ova tehnika mogla prilagoditi ljudima, mogla bi promijeniti način na koji ljekari dijagnosticiraju i liječe različite bolesti.

Na primjer, umjesto da se oslanjaju na invazivne biopsije, ljekari bi mogli detektirati rak kože, poput melanoma, jednostavno gledajući kroz kožu. Ova tehnika također bi mogla učiniti vađenje krvi manje bolnim, olakšavajući pronalaženje vena čak i kod krhkih ili tankih vena, poput onih kod novorođenčadi, beba, starijih osoba ili pacijenata koji imaju strah od igala. Mogla bi čak smanjiti potrebu za nekim CT skenovima ili rendgenskim snimcima.

Osim medicinskih primjena, ova tehnologija bi mogla imati i kozmetičke primjene. Na primjer, mogla bi poboljšati uklanjanje tetovaža laserom pomažući preciznije ciljanje pigmenta ispod kože.

Kako naučnici nastavljaju istraživati potencijal tartrazina i sličnih boja, ova studija predstavlja značajan korak ka novim, manje invazivnim načinima promatranja ljudskog tijela - od pacijenata koji trebaju medicinsko snimanje do onih koji traže lakše, preciznije kozmetičke zahvate.

Autor

Dragan

0 Komentara

Analize i izvještaji o političkim dešavanjima.

Globalne vijesti i međunarodni događaji.

Svijet tehnoloških inovacija, savremenih uređaja, video igara, aplikacija i vještačke inteligencije.

Savjeti za zdravlje, vježbanje i nutricionizam.

Razne zanimljivosti iz svijeta

Istražite teme poput ekonomije, istorije i umjetnosti

Najnovija otkrića i vijesti iz svemira.

Misteriozne pojave i teorije zavjera

Najnovije informacije iz IT industrije.

Vijesti fokusirane na područije Balkana

Najnovije vijesti iz svijeta sporta