Plava Sova.

Plava Sova.

Poruka

Kako Meta naočale otkrivaju identitete ljudi?

Studenti s Harvard Univerziteta otkrili su da se nove pametne naočale kompanije Meta mogu koristiti za identifikaciju osobe i pristup njihovim ličnim podacima.

Facebook je u partnerstvu sa luksuznim proizvođačem sunčanih naočala Ray-Ban kreirao Ray-Ban Stories. Ove pametne naočale dolaze s dvije integrirane kamere od pet megapiksela, nizom od tri mikrofona i diskretnim zvučnicima. Nositelji mogu neprimjetno snimati fotografije i videozapise te kontrolisati određene aplikacije bez upotrebe ruku. (Povezano: Italija zabranila pametne naočale i tehnologiju prepoznavanja lica nakon opomene lokalnoj vladi.)

Pritiskom na dugme sa strane Meta Ray-Ban 2 naočala, nositelji mogu snimati do tri minute videa uživo, koji se može direktno prenositi na Instagram.

Nedavno su dva studenta sa Harvarda razvila program za Ray-Ban Stories naočale koji se može koristiti za trenutno identifikovanje osoba i pristup njihovim ličnim podacima, uključujući kućne adrese.

Studente inženjeringa, AnhPhu Nguyen i Caine Ardayfio, objavili su zapanjujuću demonstraciju mogućnosti njihovog programa nazvanog I-Xray.

"Neko bi mogao jednostavno pronaći nečiju kućnu adresu u vozu i pratiti ih do kuće," rekao je Nguyen. "Jesmo li spremni za svijet u kojem su naši podaci izloženi na prvi pogled?"

"Svrha izrade ovog alata nije za zloupotrebu i ne planiramo ga objaviti," rekli su Nguyen i Ardayfio u dokumentu koji opisuje tehnologiju. "Naš cilj je pokazati trenutne mogućnosti pametnih naočala, pretraživača lica, velikih jezičnih modela i javnih baza podataka. Želimo podići svijest da je moguće danas izvući nečiju kućnu adresu i druge osobne detalje samo na osnovu njihovog lica na ulici."

Stručnjak za sigurnost: Naočale koje snimaju javnost su opasna inovacija

Program I-Xray radi tako što započinje prijenos uživo putem pametnih naočala. Snimljeni videozapis se zatim prenosi na program PimEyes, alat za prepoznavanje lica koji koristi umjetnu inteligenciju za pronalazak slike osobe na internetu.

Nakon toga, I-Xray aktivira drugi alat s umjetnom inteligencijom koji pretražuje javne baze podataka kako bi pronašao osobne podatke o osobi sa slike, uključujući ime, adresu, broj telefona, pa čak i podatke o rodbini.

"Sve se vraća u aplikaciju koju smo napisali na našem telefonu," rekao je Nguyen u videu objavljenom na platformi X.

I-Xray je jedinstven jer radi potpuno automatski, omogućavajući nositelju brzo pronalaženje informacija o osobama koje sreću.

Jake Moore, savjetnik za sigurnost u softverskoj kompaniji ESET, izjavio je: "Naočale koje omogućavaju snimanje javnosti predstavljaju 'zabrinjavajuće opasan razvoj'."

"Svjedočimo kako tehnologija napreduje u područja koja jednostavno nisu potrebna," rekao je Moore. "Štaviše, kada se prilagode za prepoznavanje osoba, postaje zastrašujući alat koji bi se lako mogao zloupotrijebiti."

U međuvremenu, glasnogovornik Mete izjavio je: "Da budemo jasni, Ray-Ban Meta naočale nemaju tehnologiju za prepoznavanje lica."

VIDEO

Autor

Dragan

0 Komentara

Analize i izvještaji o političkim dešavanjima.

Globalne vijesti i međunarodni događaji.

Svijet tehnoloških inovacija, savremenih uređaja, video igara, aplikacija i vještačke inteligencije.

Savjeti za zdravlje, vježbanje i nutricionizam.

Razne zanimljivosti iz svijeta

Istražite teme poput ekonomije, istorije i umjetnosti

Najnovija otkrića i vijesti iz svemira.

Misteriozne pojave i teorije zavjera

Najnovije informacije iz IT industrije.

Vijesti fokusirane na područije Balkana

Najnovije vijesti iz svijeta sporta